Milyen szakon tanultál, tanulsz az egyetemen?
2018-ban kezdtem az SZTE-n, biológia alapszakon. Az alapképzés alatt a szakmai gyakorlatomat egy fagyasztott zöldégeket forgalmazó vállalat laboratóriumában töltöttem. Ebben az időszakban kezdett el jobban foglalkoztatni az élelmiszeripar, annak szépségei és egyben nehézségei is, illetve hogy mennyi tanulnivaló és fejlődési lehetőség van ezen a területen. Ezért úgy határoztam, hogy a mesterképzést a Mérnöki Karon végzem el, élelmiszerbiztonsági és minőségi mérnök szakon.
Miért választottad a kooperatív képzési formát, hogyan jutottál be a céghez?
A mesterképzés első félévében megismerkedtem a szaktársaimmal, akik közül többen már az alapszak alatt is duális hallgatóként dolgoztak cégeknél, a mesterképzés alatt pedig folytatták ezt. Rengeteget beszélgettem velük, hogy milyen is egy ilyen képzésben részt venni, milyen nehézségekkel kell szembenézni, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár az, ha valaki belevág egy ilyen programba. Felbátorodtam a hallottak alapján, és az első félévben részt is vettem a Mérnöki Kar duális és kooperatív börzéjén, ahol több céghez is beadtam a jelentkezésemet. Sok cég megkeresett, de végül a Pick Szeged Zrt.-re esett a választásom. Részt vettem a cég felvételi eljárásában, ahová egy prezentációval kellett készülnöm magamról, valamint a cégről, illetve több, csapatban elvégzendő feladatot is teljesítenem kellett más, szintén felvételiző hallgatókkal. A feladatok végeztével mindenki kapott visszajelzést a teljesítményéről és az aznapi munkájáról. A felvételi senkit sem kell, hogy elriasszon a jelentkezéstől, mert semmi bonyolult nincs benne!
Pár nap elteltével aztán megkerestek, hogy felvételt nyertem a Pickhez. Az az öröm, ami ekkor ért, igazából leírhatatlan. Nagyon szerettem volna, ha sikerül, mert azt éreztem, hogy a tanulmányaim abszolválásán túl többre is képes vagyok!
Mit kaptál a kooperatív képzéstől?
Rengeteget tanultam, az ismereteim gyarapodtak, sok új embert ismertem meg és számos kapcsolatot kiépítettem a képzés alatt.
Mivel segítette a cég és a kollégák a fejlődésedet, a szakmai előmeneteledet a program alatt?
A képzés nagyon rugalmas, alkalmazkodik a tanulmányokhoz és az órarendhez. Senki sem kötelez arra, hogy akkor is legyél bent a cégben, amikor neked fontos, egyetemi kötelezettségeid vannak. A képzés elején csak péntekenként jártam be, illetve ha időm úgy engedte, akkor pár csütörtök vagy szerda is belefért a hetembe, míg nyáron több hetet is bent tudtam lenni. Az volt a fontos, hogy megtaláljam azt az egyensúlyt, amivel az egyetemi és a kooperatív képzés kötelezettségeit is teljesíteni tudom. Ebben a vállalat és a kollégák, mentorok is nagyon sokat segítettek, ami hozzájárult ahhoz, hogy nyugodtan tudtam tanulni és dolgozni egyaránt.
Milyen területeken dolgoztál és milyen feladatokat láttál el a cégnél a kooperatív képzési időd alatt?
Minden gyártásban résztvevő területen dolgoztam a képzés során, és bekapcsolódtam az adott területen dolgozók munkájába. Volt, hogy a szalag mellett álltam, volt, hogy kartont hajtogattam egész nap. Volt olyan is, hogy húsalapanyagok kémiai paramétereit mértem be, vagy a töltőgép mellett segítettem a töltőgépkezelőnek. Ezek nagyon hasznosak voltak, mert így tényleg beleláthattam az egyes területek folyamataiba és megismerhettem az ottani embereket. Teljesen más csak kívülről pár percig látni egy folyamatot, mint tényleg beállni és órákon át azt csinálni. Nagyon sok tapasztalatot lehet vele szerezni, megtanulod jobban megbecsülni az emberek munkáját, is megtudod, milyen nehézségekkel jár egy-egy folyamat. Számomra nagyon sokat adott úgy emberileg, mint tudás tekintetében ez a képzés. Azóta már teljes állásban dolgozom itt, és az emberekkel a termelő területeken kiemelten jó a viszonyom, többekkel barátok is lettünk.
A kooperatív képzés mellett nyáron szakmai gyakorlatot is kellett végeznem, melyet szintén a Picknél töltöttem, viszont már a minőségirányítási osztályon. 4 hetet töltöttem el ott, ami alatt a termelésben megszerzett tudásomat már kamatoztatni tudtam. Minden területet ismertem, a termelési folyamatok többsége sem volt már ismeretlen, így nagyon sok feladatot könnyedén és gördülékenyen tudtam megoldani. A szakmai gyakorlat után újból a termelésbe kerültem vissza a kooperatív képzés keretein belül. Ekkor ért egy meglepetés, ugyanis a minőségirányításról a jelenlegi főnököm megkeresett, és felkínált nekem egy álláslehetőséget, mint minőségügyi auditor. Habozás nélkül elfogadtam, hiszen ki ne örülne annak, hogy a tanulmányai befejezése előtt már munkába tud állni egy olyan helyen, ahol már sok embert és területet is ismer! Ezt az állást is többek között a kooperatív képzésnek köszönhetem, hiszen az emberekkel kialakított kapcsolatom, az itt eltöltött képzési idő is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy én jussak eszébe valakinek, amikor megüresedett egy hely.
Milyen feladataid vannak most, miért felelsz?
Jelenleg minőségirányítási auditorként dolgozom a Picknél. Nagyon szeretem a munkámat. Mozgalmas, izgalmas, rengeteget tanulok minden nap. Kihívások és új dolgok elé állít a munka, és ezek folyamatosan építik a tudásomat és a személyiségemet. Az egyetemen tanultakat és a kooperatív képzés ideje alatt elsajátítottakat is tudom hasznosítani a mindennapi munkám során.
Mit gondolsz a Bonafarmról mint munkahelyről, munkáltatóról?
Az eddigi tapasztalatom az, hogy a cég nagyon emberközpontú. A kollégáim, főnökeim kedvesek, megértőek és segítőkészek. Mindent meg lehet beszélni, ahogyan a más területeken dolgozó kollégákkal is. Rossz fogadtatás sehol sem várt!
Mit tanácsolnál annak, aki bizonytalan abban, hogy belevágjon-e vagy sem a kooperatív képzés kalandjába?
Annak, aki bizonytalan a képzés elkezdésével kapcsolatban, csak azt tudom mondani és tanácsolni, hogy nincs mitől félni, imádni fogod! Biztos vagyok benne, hogy sok út és lehetőség nyílik meg előtted, ha belevágsz. Lesznek nehezebb és könnyebb napok is, de melyik élethelyzetben nincsenek?! Azt mondom, hogy légy kitartó, lebegjen a cél a szemed előtt és meglátod, hogy a kemény munka és kitartás meghozza a gyümölcsét. Tudd, hogy itt a cégtől és a kollégáktól bármikor kérhetsz segítséget és tanácsot. Abban is biztos vagyok, hogy magadra hagyva sosem leszel és nem fogod magad elveszettnek érezni, mindig lesz, aki segít megtalálni a jó utat!